Tapuda Alıcıdan İstenen Belgeler Nelerdir?

Taşınmaz satışlarının tapu devir işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Bu satışların yapılması için hem tapu devrini yapacak satıcı tarafın hem de tapuyu üzerine alacak olan alıcı tarafın belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Peki, tapuda alıcıdan istenen belgeler nelerdir?

Tapuda Alıcıdan İstenen Evraklar Nelerdir?

Tapuda taşınmazı üzerine alacak olan taraf alıcı taraf olarak isimlendirilmektedir. Tapuda alıcı tarafın teslim etmesi gereken evraklar;

  • 2 adet son 6 aylık zaman dilimi içerisinde çekilmiş olan vesikalık resim,
  • Üzerinde kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • Tapu işlemlerini alıcı taraf adına bir başkası yapacaksa bu kişi adına alım işine yetki verildiğini gösteren vekâletname belgesi.

Tüzel Kişi Tapu Evrakları Nelerdir?

Gerçek kişiler gibi tüzel kişilerde tapu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Tüzel kimliğe sahip olan taşınmaz satışları için istenen evraklar arasında ise;

  • İşlemin yapılacağı yıla ait olan, ilgili ticaret ve sanayi odası tarafından onaylanan Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi şirketlerin Ticaret Sicil Memurluğunca düzenlenmiş, taşınmaz mala ilişkin satışlarda yetkinin ve yetkililerin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı yetki belgesi,
  • Son yönetim kurulu seçiminin yer aldığı ticaret sicil gazetesi,
  • Şirket yetkilisine ait olan imza sirküleri,
  • Şirket adına alımı bir vekil yapacaksa bu kişi adına düzenlenmiş olan vekâletname

Yine bunlara ek olarak hem gerçek hem de tüzel kişilerin tapu devir işleminde rayiç bedelini gösteren belge ve vergi borcu yoktur yazısının da ibraz etmesi gerekmektedir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz