Tapuda Arsa Payı Hesabı Nasıl Yapılır?

Arsa payı gayrimenkule ait olan kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulurken ana yapının ait olduğu parsel arsasından değerleme oranında arsadan verilen paya denilmektedir. Tapuda arsa payının belirlenmesi için kullanılan özel yöntemler bulunmakla beraber tapuda arsa payı hesabı şu şekilde yapılmaktadır.

Tapu senedi üzerinde ana yapının bulunduğu parsel 2000 metrekare ve 12 bağımsız bölümden oluşan bir binada 12 nolu gayrimenkul sahibini tapusunda 25/250 arsa paylı olduğu yazılmaktadır. Gayrimenkule isabet eden arsa payı nedir?

2000 metrekare / 250 X 25 = 200 metrekare şeklinde hesaplanmaktadır.

Yani ilk olarak parselin toplam sahip olduğu metrekare arsa payının payda kısmında yazılı olan rakama bölünmekte daha sonra ise elde edilen sonuç pay ile çarpılarak toplam arsa payı hesaplaması gerçekleştirilmektedir.

Arsa Payı Düzeltme Davası Nasıl Açılır?

Bazı kat mülkiyetlerinde arsa payı bağımsız bölümler arasında doğru paylaştırılmadığı için kat malikleri arasında yeniden arsa payı dağılımı yapılması için dava açılabilmektedir. Arsa payı düzeltme davası açılması durumunda mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi arsa payı için keşif yapmakta ve bağımsız bölümler için yeniden arsa payı belirlemesine gitmektedir. Bilirkişi tarafından yapılan yeni hesaplama mahkeme tarafından kabul edilmekte ve bu yeni hesaba göre hesaplama gerçekleştirilmektedir. Bilirkişi raporunda yer alan bilgilere göre arsa payları kayıt altına alınmakta ve buna göre tapu siciline kaydedilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz