Maliye Bakanlığı Ceza Oldu Yağdı, Tapu Oyununa Rekor Ceza!

Bilindiği üzere ülkemizde gerçekleştirilen tapu devir işlemlerinden belirli oranlarda tapu harcı tahsil edilmektedir. Tapu harcı ise beyan edilen tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Maliye Bakanlığı yapmış olduğu incelemeler neticesinde gerçek değerinden daha düşük gösterilerek gerçekleştirilen konut satışlarını tespit etti ve adeta ceza oldu yağdı. Tespit edilen durum karşısında Bakanlık 156,6 milyon lira matrah farkı ve 23,3 milyon lira vergi farkı olduğun belirleyerek 28,6 milyon lira ceza kesti.

Çapraz Kontrol Yapılarak Usulsüzlük Tespit Ediliyor

Maliye Bakanlığı tarafından kurulan Vergi Denetim Kurulu çapraz yöntemle beyan edilen satış değerlerini karşılaştırdı. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda gerçek değerinden gösterilmediği tespit edilen satışlar üzerinden 155,6 milyon lira matrah farkı ve 23,3 milyon lira vergi farkı olduğunu tespit etti. Tespit edilen bu tutar üzerinden ise 28,6 milyon lira vergi usulsüzlük cezası kesildi.

İnşaatçılar Da Ceza Aldı

İnşaat sektörüne yönelik olarak ta denetimlerde bulunan Vergi Denetim Kurulu geride bıraktığımız 2017 yılı içerisinde yapılan işlemleri inceledi. Yapılan incelemelerin sonucunda 376 mükellefin vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu tespit edildi. İncelemelerin ardından 79.9 milyon liralık matrah farkı tespit edilirken vergi farkının ise 11.2 milyon olduğu belirlendi. Belirlenen bu farkın ardından mükelleflerin 12,1 milyon lira vergi cezası ödemesine hükmedildi. Kesilen cezaların bu sene beyan edilecek olan tutarlarda mükelleflerin daha dürüst davranması yönünde baskı oluşturacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Tapu Harçlarını Rayiç Bedelden Göstermek Yasak mı?

Rayiç bedeller 4 senede 1 güncellenir. Devletin tapudan aldığı harç hiç de hafife alınacak bir düzeyde değil. Daha önce rayiç bedellerin biraz üzerinde tapu harcı ödenmesine göz yumuyordu. Fakat bundan sonra göz yummayacak gibi görünüyor. Zaten geçtiğimiz 3 ay içerisinden rayiç bedelleri gerçek satış bedellerine getirmek için bir adım atmışlardı. Fakat büyük itirazlar sebebiyle sadece mevcut rayiçin en fazla %50 si kadar bir arttırıma gidebildiler. Buradan yürüyemedikleri için şimdi tapu harçlarını gerçek değerinden göstermeleri için vatandaşa baskı yapıyor. Şuan bu denetlemeyi düzgün yapabilmesi için bir mekanizma yok. Önceden de rayiç bedeller üzerinden gösterilen harçlar risk taşımaktaydı. Fakat şimdiki denetlemelerle sıkılaşarak çok zor bir hal alacağa benziyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz