Elinizdeki tapuda daire numaranız yanlış ise nasıl düzeltilir? 2012 yılında yayınlanmış 1721 numaralı Hatalı blok ve daire numaraları düzeltme işlem genelgesinde, bu durum hakkında bir açıklama bulunuyor. Basit bir şekilde bu hatayı düzeltmek mümkün. Peki hatalı daire numarası nasıl düzeltilir?

Tapuda daire numarası yanlış ne olacak?

Tapuda daire numarası yanlışlığı olabilir. Tapu Müdürlüğü‘nde kayıtlı olan taşınmaz numaraları ile belediyede ki proje numaralarının değişkenlik göstermesinden kaynaklı olduğunu belirtelim. Tapuda eğer yanlış daire numarasını düzeltmek istiyorsanız, buna yönelik 19 eylül 2012 tarihinde 1721 numaralı bir genelge yayınlanmıştı.

Bu genelgeyle beraber artık hatalı numarayı düzeltme işlemi daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Hatalı blok veya daire numaralarında düzeltme işlemi bütün daire sahiplerinin Tapu’ya gitmeden Kadastro Müdürlükleri tarafınca yada Lisanslı Harita Kadastro Büroları tarafınca hazırlanacak bir rapor ile kısa bir sürede düzeltilebiliyor.

Hatalı blok yada daire numaralarının düzeltilmesi için genelgede; Tespit edilmiş olan sorunların tapu sicilinden yola çıkarak belgeleri (inşaat projesi, vaziyet planı, Tapu Planları Tüzüğü’nde tanımlı vaziyet planı ve bağımsız bölüm planlarında yer alan numaralar) ile düzeltilmesine yönelik isteklerin karşılanması halinde aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

Kadastro Müdürlükleri tarafından yada Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Büroları tarafından düzenlenen rapor ile ibraz edilecek ve, Blok numarasında yada adında veya bağımsız bölüm numarasında hata var ise, taşınmazın tamamı için yapılmalıdır.

Eğer yaygın kat mülkiyetinde bağımsız bir numarada hata var ise, taşınmazın tamamı için yapılmalı. Blok numarası dışında sadece bağımsız bir bölüm numarasında hata var ise ana taşınmazın tamamının veya blok bazında, teknik bir rapor hazırlanarak talep karşılanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz