Tapuda Depo Yazması İşyeri Açılmasına Engel Olur Mu?

 

Binaların altında yer alan boş alanların dükkân olarak işletilmesi ilgili kanunlarda yer alan bazı durumlarda muvafakatname verilmesi ile mümkün olurken bazı durumlarda ise muvafakatname alınmasına rağmen buralarda dükkân açılmasına asla izin verilmemektedir. Peki, tapuda depo yazması işyeri açılmasına engel olur mu?

Depo İşyeri Olarak Kullanılabilir Mi?

 

Deponun işyeri olarak kullanılmasının hiçbir sakıncası bulunmadığı gibi yine bu tip yerlerde açılacak olan işyerlerinde bina sakinlerinden muvafakatname alınmasının zorunluluğu yoktur. Yani aslında tapuda depo yazmasının zararının aksine yararı bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak açılan tahliye davasında Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından 25.06.2003 tarihinde verilen 2003/416 esas numaralı ve 2003/433 karar numaralı emsal karar ile beraber tapuda depo olarak görülen alanlarda işyeri açılması için kat maliklerinin izninin alınmasına gerek olmadığı açıkça ifade edilmektedir.

Mesken Olarak Kiraya Verilen Yerin İşyeri Olarak Kullanılması 

 

Bunun tam tersi durumlarda ise yani işyeri olarak kullanılacak olan yerin tapuda mesken olarak kayıtlı olması durumunda ise mutlaka kat maliklerinin izninin alınması gerekmektedir. Burada tüm kat maliklerinin oy birliği ile karara varması gerekirken bu kararın çıkmasına rağmen bazı durumlarda yine de bu yerlerde işyeri açılması mümkün değildir. Örneğin hastane, dispanser, poliklinik ya da ecza laboratuvarı gibi işyerleri asla binaların konut olarak görünen bağımsız bölümlerinde açılamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


5 YORUMLAR

  1. Abimin üzerine cadde de dükkan var.Küçük olduğundan arasokakta bir dükkan daha tuttuk.Elektriğini üzerine almak istediğmde vergi açılışı istediler.Dükkan günün yarısı kapalı olacak,telefonu tamir edip çıkıyorum,dükkanı kitliyorum.Yani faaliyeti yok.Vergi açılışı yapmadan elektriği üzerime almak için ne yol izlemeliyim

    • Abonelik açtırmak için ira sözleşmesi yeterli diye biliyorum. İş yeri açılışı ile ne bağlantısı var ki? Dükkan sahibi kendisi elektirği açtırmak istediğinde yine bir işletme açmasını mı isteyecek. Biraz saçma geldi

    • Merhaba, bu braz Belediye ile alakalı bir durum. İş yeri açma ruhsatını Belediye verir fakat diğer resmi açılışlar maliyeden yapılır. Dolayısıyla maliye işin nerede açılacağı ile ilgilenmez. Belediye bu konuyla alakalı size neden açılaz sorusunu ne şekilde yanıtladığı önemli. Büfe açmaya elverişsiz bir durum söz konusu ise bu konuda bir şey söylenemez. Fakat yerin cins tahsisi yapılması isteniyor da olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz