Tapuda Devremülk Hakkı Nasıl Kurulur?

Yılın belirli dönemlerinde kullanılma hakkı ile satılan taşınmazlara devremülk adı verilirken müstakil olarak kullanılan, kat irtifakı ya da kat mülkiyeti ile tesis edilen taşınmazlar üzerinde de yılın belirli dönemlerinde kullanılmasını sağlamak amacı ile devre mülk hakkı kurulmasına izin verilmektedir. Peki, tapuda devremülk hakkı nasıl kurulur?

Tapuya Devremülk Hakkının Kurulma Şartları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

•Devre süresi mutlaka en az 15 gün olarak belirlenmelidir. Bu süre düzenlenen sözleşmede aksi belirtilmediği sürece devre sayısı ve süresi eşit belirlenir.
•Devremülk hakkı bağlı olduğu müşterek mülkiyet payı dikkate alınarak dilendiği takdirde temlik ve devir edilebilir. Yine hak sahibinin vefatı durumunda yasal mirasçılarına intikal eder.
•Devremülk hakkının kurulması resmi senet tanzimi ile yerine getirilir. Bu hak tapu sicilinde irtifak hakları sütunu içerisinde gösterilmektedir.
•Devremülk hakkının kurulması adına adi yazılı olarak ya da noterden onaylı devremülk sözleşmesi düzenlenmelidir. Bu sözleşmeye nüfus cüzdanı ya da kimlik belgesi yerine geçen bir belge ve vesikalık resim eklenir. Bu belgelerin beyan edilmesi ile beraber tapu kütüğünün beyanlar hanesine tarih ve yevmiye numarası not düşülerek bu taşınmaz üzerine devremülk hakkı tesis edildiği yazılır. Aynı kütüğün irtifak hakları bölümüne ise devremülk hakkına sahip olan kişilerin kaydı alınır. Bu hakkı devreden bir kişi olması durumunda kırmızı mürekkeple hakkını devreden kişinin ismi silinerek yeni devir alan kişinin adına kayıt açılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz