Tapuda Dükkân Olarak Görünen Evin Alınması

Satın alınan taşınmazın türü tapuda yer alan özel bir satırda gösterilir. Tapu üzerinde yer alan “niteliği” satırı karşısında yer alan bölüm tapunun ait olduğu taşınmazın hangi amaçla kullanılabileceğini belirtmektedir. Taşınmazın bu niteliğin dışında kullanılmasının istenmesi durumunda bazı özel şartların yerine getirilmesi gerekir. Peki, tapuda dükkân olarak görünen evin alınması mümkün müdür?

Tapuda Dükkân Olarak Yazıyor

Satın alacağınız taşınmazın tapusunu mutlaka satın alma işleminden önce detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Size gösterilen tapu ile taşınmazın aynı olup olmadığı ilk dikkat etmeniz gereken kriterdir. Ardından tapu sahibi ile satışı gerçekleştiren kişinin aynı olup olmadığını değerlendirmeniz ve tapu tipini incelemeniz gerekir. Bu sayede satın aldığınız taşınmazın satın alma amacınıza uygun olup olmadığını anlamış olursunuz. Örneğin tapuda dükkân olarak yazan bir yerin konut olarak kullanılması beraberinde bazı sorunlar getirecektir.

Konut Kredisi Onayı Alamazsınız

Bu tip tapulara sahip olan taşınmazlarda yaşanan en büyük sorun ne yazık ki bankaların dükkân işyeri tapusu olan bir taşınmaza konut kredisi kullandırmamasıdır. Bu tip taşınmazlar için işyeri kredisi / dükkan kredisi kullanılması gerekir ki kullanım şartları, kredi faiz oranları ve kredi faiz oranları kesinlikle aynı değildir. Yine ülkemizde işyeri / dükkân olarak geçen taşınmazlar için sanayi tipi elektrik ve su tüketimi fiyatlandırması uygulanmakta olup bu da daha pahalı su, elektrik ve doğalgaz kullanımı anlamına gelecektir. Tüm bu olumsuzluklara ek olarak apartmanda yer alan diğer taşınmaz sahipleri dükkanın daire olarak kullanımına itiraz etme hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz