Tapuda Düşük Değer Göstermenin Cezası Nedir?

Taşınmaz malların satış ve devir işlemlerinin resmiyet kazanabilmesi için mutlaka Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından onaylanması gerekiyor. Taşınmazın bağlı olduğu Tapu Müdürlükleri bünyesinde yapılan bu işlemlerin tümünde ise satış bedeli üzerinden belirli oranlarda emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Pek çok kişi ise daha düşük vergi tutarları ödemek için tapuda satış bedelini düşük göstermeyi tercih etmektedir. Peki, tapuda düşük değer göstermenin cezası nedir?

Tapu Harcı Ne Kadar?

Taşınmazlara ait olan tapu harcı bedeli emlak vergisinin değerinin altında kalmaması koşuluyla beyan edilen satış tutarının binde 20’si olarak hesaplanmaktadır. Emlak vergisinin altında kalan tutarlar için emlak vergisi bedeli üzerinden hesaplama yapılırken bu tutarın üzerinde kalan rakamlarda ise tapu harcı hesaplaması yapılarak elde edilen rakam tahsil edilmektedir.

Tapu İşlemlerinde Gerçek Bedel Beyan Edilmezse Ne Olur?

Son dönemde Maliye Bakanlığı tarafından teknolojiden üst seviyede faydalanılarak sıkı bir şekilde takip yapılması ile beraber pek çok vergi usulsüzlüğü çok daha kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bunlardan biri tapu usulsüzlük cezası olarak ta bilinen tapuda satış bedelinin düşük gösterilmesi durumudur.

Bu durum Maliye Bakanlığı tarafından banka yoluyla yapılan ödemeler ve konut kredisi kullanılarak alınan konutlarda çok kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu durumun tespit edilmesi durumunda beyan edilen tutar il gerçek tutar arasındaki fark hesaplanarak hem vergi tahsil edilmekte hem de hem taşınmazı satana hem de taşınmazı satın alana vergi usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz