Tapuda Emlakçı Devrimine Az Kaldı 

Türkiye’de ikinci el konut piyasasında yaşanan başı boşluğu doldurmak ve emlakçılık piyasasına bir çeki düzen vermek için alınan tedbirlerin olumlu etkileri sektörde hissedilmeye başlandı. Bunlardan biri olarak öne çıkan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen internetten tapu işlemlerini gerçekleştirme sistemi olarak öne çıkıyor.

Vatandaşların İşleri Büyük Oranda Kolaylaşacak 

İnternetten tapu işlemlerini yapmak vatandaşların işlerini büyük oranda kolaylaştırırken artık bu işlemleri sertifikaya sahip olan emlakçılar tarafından yürütülecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu getirilen yeni sistemde emlakçılar aradıkları yasal zemine kavuşmuş olacaklar. İşlemlerin artık internet üzerinden yapılması tüm bunlara ek olarak tapu dairelerin de iş yükünü azaltacak. Çünkü artık vatandaşlar sadece işlemlerin sonlanması için ve resmiyet kazanması için randevu alarak imza atmaya tapu dairelerine gidecek.

Pilot İllerde Uygulamaya Geçildi

Uygulama şimdilik sadece pilot illerde uygulanıyor. Pilot il olarak seçilen Kocaeli ve Sivas illerinde Web Tapu sistemi başarı ile uygulamaya devam edilirken uygulamanın elde ettiği başarı ve sonuçlara göre diğer illerde de sistemin uygulanmasına geçilecek. Uygulamanın ilk olarak pilot illerde başlatılmasının ana nedeni ise sistemde yaşanabilecek sorunları erken safhada belirlemek ve buna göre sistemi geliştirerek kusursuz çalışmasını sağlamak. Sistemde emlakçılar tüm işlemleri halledecek ve alıcı ile satıcı taraf sadece imza atmak için tapu dairesine gidecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz