Tapuda Engelli Satışı Nasıl Yapılır

Tapu işlemleri her zaman engeli olmayan vatandaşlar tarafından gerçekleşmiyor. tapu işlemlerinde yapılan bazı işlemler çeşitli engellere sahip vatandaşlarımız tarafındanda gerçekleşebiliyor. Özellikle işitme ve görme engelli vatandaşlarımız için farklı bir uygulamala gerektiren satış anında yapılması gereken bazı işlemler vardır

Kör Sağır Dilsiz Satışı

Taraflardan biri kör, sağır veya dilsiz ise işlemin iki tanık huzurunda yapılması gerekir. Ayrıca kendileriyle yazı ile anlaşılması mümkün olmayan sağır ve dilsizler için iki tanık yanında işaret dilinden anlayan bir yeminli tercüman bulundurulması zorunludur.

Sağır ve/veya dilsiz ile yazı ile anlaşılabiliyorsa ilgilinin sağır, kör veya dilsiz olduğuna veya olmadığına dair doktor raporu istenmesine gerek yoktur. Bu durumun takdiri Tapu Sicil Müdürüne aittir. Yeminli tercüman ve tanıkların da resmi senedi imzalamaları zaruridir. Resmi senede tanık ve tercümanın kimlik bilgileri ve ikametgâh adresleri de yazılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz