Tapuda Evin Değerinin Az Göstermenin Cezası Nedir?

Tapu dairelerinde yapılan tapu devir işlemlerinde belirlenen oranlarda tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan taraftan tahsil edilen tapu harcı hesaplaması beyan edilen satış bedeli üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı kişiler bu tutarı daha düşük göstermek için tapuda evin değerini az göstermeyi tercih etmektedir. Peki, tapuda evin değerinin az göstermenin cezası nedir?

Tapuda Evin Değerinin Az Gösterilmesi Suç Mu?

Evet, tapuda evin değerinin az gösterilmesi suç olarak kabul edilen bir davranıştır. Günümüzde Maliye Bakanlığı bu durumun tespit edilmesini sağlayan pek çok yöntem kullanmakta olup özellikle de konut kredisi kullanan kişileri büyük bir kolaylıkla tespit etmektedir. Kişinin kullandığı konut kredisi tutarı ile beyan edilen satış tutarını karşılaştıran Maliye Bakanlığı yapılan bir usulsüzlük bulunuyorsa bunu hemen tespit edebiliyor.

Tapuda Evin Değerinin Düşük Gösterenler Ceza Öder Mi?

Evin değerinin düşük gösterilmesi ve bunun tespit edilmesi durumunda tapu harcı cezası kesilmektedir. Kesilecek olan tutar kişinin bu durumu kendisinin itiraf etmesi durumunda farklı, yapılan denetimlerden dolayı yakalanması durumunda ise farklıdır. Durumun tespit edilmesi halinde hem gerçek satış bedeli üzerinden yeniden tapu harcı hesaplaması yapılarak gerçek tutar tahsil edilmekte hem de usulsüzlük cezası kesilerek hem alıcı hem de satıcı taraftan tahsil edilmektedir. Bu nedenle satış esnasında mutlaka gerçek satış bedeli beyan edilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz