Tapuda Ferağ Nedir, Feragat Etme Nasıl Olur?

Tapu işlemlerinde sıklıkla telaffuz edilen terimlerden biride ferağ terimidir. Bu terim çok sık kullanılmakla beraber tapuda feragat etme hususunda bilgi sahibi olunması gerekir. Peki tapuda ferağ nedir, feragat etme nasıl olur?

Tapuda Ferağ Nedir?

Ferağ kelimesi dilimize Arapçadan geçen kelimeler arasında yer almakta olup kelime kökeni olarak vazgeçme, terk etme, el çekme ve çekilmek anlamını taşımaktadır. Tapuda ferağ kelimesi ise taşınmaz mala sahip olan kişinin bu sahiplik hakkını bir başkasına devretmesi, bu haktan vazgeçmesi ve ilişiğini kesmesi için yapmış olduğu resmi işlemler olarak kabul edilmektedir.

Tapuda Feragat Etme Nasıl Olur?

Tapuda feragat işleminin gerçekleştirilmesi için tapu sahibinin tapunun kayıtlı olduğu tapu sicil müdürlüğüne giderek resmi senet imzalaması gerekmektedir. Bu şekilde gayrimenkulün bir başkası adına tescil edilmesini sağlıyorsunuz. Yapılan bu işlem ferağ takriri olarak isimlendirilmekte olup bu işlemin para ya da mal karşılığı yapılması durumunda ise yapılan işlem ivazlı ferağ olarak isimlendirilmektedir.

Ferağ işleminin bir diğer türü ise ivazsız ferağ işlemidir. Taşınmaz malın elden çıkarılması için Tapu Sicil Müdürlüğüne gidildiğinde bu işlem için para ya da herhangi bir karşılık alınmayacağının belirtilmemesi veyahut da bu işlemin karşılıksız olarak yapılması durumuna yapılan işleme ivazsız ferağ adı verilmektedir. Ferağ sahibinin bu ferağı yapmaktan kaçınması durumunda kişinin bu taşınmazı alabilmesi için açmış olduğu davalara ise ferağ icbar davası adı verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz