Tapuda hatalı satış yapılırsa ne olur? Tapuda hatalı satış davaları nedir? Tapuda hata, hile veya ikrah sebebinden dolayı kişi fesada uğrayabilir ve kişi bunun farkına vardığından itibaren 1 yıllık hak düşürücü zaman zarfında satışın iptali istenilebiliyor. Peki  tapuda hatalı satış işlemleri nasıl oluyor? İşte detaylar…

Tapuda hatalı satış nedir?

Tapuda hatalı satış kapsamına hata, hile ve ikrah nedeninden dolayı fesada uğrayan kişilerin bu durumu fark ettikleri 1 yıldan itibaren hak düşürücü zaman zarfı kapsamında iradesinin fesada uğradığı ve bunu delillerle ispatlaması halinde satışın iptali mümkün oluyor. İşte buna karşılık bir örnek;

Tapuda hatalı satış davası örneği

Daha önce iki taraf arasında bir parsel alımı yapılmış ve bu alım satımın üzerinden tam 18 gün geçtikten sonra alıcı olan taraf bazı hataların olduğunu ve hak fesadına uğradığını fark etmiş. Taraflar bir araya gelip konuşmalarının yanı sıra, fesada uğrayan kişi olayı yargıya taşımış.

Yargıtayın incelemesi ve fesada uğrayan kişinin delil ve ispat sunması üzerine, yargıtay konuyu araştırmak ve denetlemek adına 1 haftalık ileri tarihe mahkemeyi ertelemiş. Mahkeme süresi geldiğinde ise fesada uğrayan kişinin davası olumlu sonuçlanıp davayı kazandığı açıklanmış.

Dava sonrasında ise mağdur olan kişi ile tarafın yapmış olduğu satış işlemi geçersiz kılınıp iptali istenmiş ve iptal edilmiştir.

Sizlerinde bu konu hakkında merak ettiği ve sormak istedikleri olursa, yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz