Tapuda Hisseli Satışlar Nasıl Gerçekleşiyor?

Tapu ve kadastro genel müdürlüğü, tapu işlemleri üzerine yeni düzenlemeler yapmakta ve yaptığı çalışmaları mal sahipleriyle buluşturmaktadır. Bu alanda pek çok birey sıkıntı yaşamakta ancak yeni düzenlemelerle bu sıkıntılar ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede mal sahipleri rahat bir nefes almaktadır.

Tapuda Hisseli Satış Yeniliği

Gayrimenkuller üzerinde yapılan düzenlemelerde, aynı arazi üzerinde birden fazla bireyin hakkının olması konusunda yeni çalışmalar başlatılmıştır. Buna bağlı olarak hissesin sadece bir kısmını almak isteyen bireyler, o kısmın sahipleriyle iletişime geçmelidir. Alınacak gayrimenkul kapsamında sadece hisse sahibinin değil, diğer hisse sahiplerinin de onayı alınmalıdır. Aksi takdirde sorunlar yaşanacak ve arazi bölünecektir.

Hisseli Satış Kanunlar da Yer Alır mı?

Kanun gereği satış bedeli ve yatırım büyüklüğünün sayısal değerleri o yıla ait verilere bağlı olarak hesaplanmaktadır. Bu sebeple mal sahipleri gerekli işlemleri eksiksiz olarak yerine getirmelidir. Bunun dışında yasalarımızda yer alan pek çok madde hisseli satışların belli prosedüre uygun olması gerektiğini belirtmektedir. Bu prosedür kapsamında hisseli arazilerin, hisse sahiplerinin yüzdelik dilimlerine bağlı olarak işlem yapılarak alım satımları gerçekleştirilmelidir.

Hisseli Satışlar Nasıl Yapılır?

Hisseli satışlara, sahip olunan mallar yüzdelik dilimlere vurulur. Daha sonra hisse sahipleri kendi aralarında anlaşma yaparak, gerekli alanların ticareti konusunda anlaşma yoluna giderler. Toplam hisse ne kadarsa, bu tutarın yüzde birlik dilimi hisse satışı için işleme konulur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz