Tapuda İpotek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Doğmuş olan ya da ileride doğması muhtemel olan bir borcun teminatını sağlamak üzere gösterilen teminata ipotek adı verilmektedir. Evin üzerinden ipotek bulunup bulunmadığı ne yazık ki tapu senedinin üzerinde yer alan bir bilgi değildir. Peki, tapuda ipotek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tapu İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir taşınmazın tapusu üzerinde ipotek şerhi bulunup bulunmadığı tapunun üzerinde yer alan bir bilgi değildir. Bu nedenle satın almak istediği taşınmaz üzerinde ipotek olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilerin tapu fotokopisi ile beraber tapu dairesi üzerinden sorgulama yapmaları gerekmektedir. Tapu dairesinde yer alan tapu sicil kütüğü içerisinde sorgulama yapılacak olan taşınmazın üzerinden ipotek olup olmadığı ipotekler hanesi sütunu üzerinde yer almaktadır. Yapacağınız bu başvurunun ardından tapu memuru gerekli incelmeleri yaparak sizi konu hakkında bilgilendirecektir.

İpotekli Konutun Satılması / Devri Mümkün Mü?

Evet, üzerinde ipotek şerhi bulunan taşınmazların satılması ya da devirlerinin yapılması önünde hiçbir kanuni engel bulunmamaktadır. Yani üzerine tapu şerhi konulan ve tapu sicil kütüğü üzerinde yer alan ipotekler hanesi üzerine ipotek kaydı yapılan bir taşınmaz sahibi tarafından istenildiği anda satılabilir. Ancak ipotekli konutu satın alan kişi için bu durum büyük bir risk barındırır. Çünkü ipoteğe konu olan borç ödenmezse bu durumda ipotek koyan kişi ya da kurum bu taşınmazı satma hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz