Tapuda İşyeri Olarak Görünen Daire Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Tapunun üzerinde taşınmazın sahip olduğu nitelik yer alır. Tapu bölümünde yer alan niteliği bölümünde mesken, işyeri, dükkân ve depo gibi açıklama yer alır. İşyeri tapulu daire almak dairenin mesken amaçlı kullanılacak olması durumunda ise bazı dezavantajlar oluşmasına neden olabilir. Peki, tapuda işyeri olarak görünen daire almanız dezavantajları nelerdir?

İşyeri Tapulu Daire İçin Konut Kredisi Kullanılabilir Mi?

Hayır, ne yazık ki konut kredisi paketleri adından da anlaşılacağı üzere sadece konut alımlarını finanse ettirmek üzere kullandırılmakta olup tapuda işyeri olarak görünen bir daire için konut kredisi kullanımı mümkün değildir. Bu dairenin ya nakit para ile alınması ya da işyeri kredisi kullanılarak satın alınması zorunludur. Yine diğer kat maliklerinin ortak bir karar alarak buranın projede yer alan niteliğine aykırı olarak kullanıldığı yönünde şikâyetçi olma hakları da bulunuyor. Yine daire sakinleri ortak karar alarak buranın nihai amacına uygun olarak kullanılması yönünde karar alabiliyor.

İşyeri Tapusu Mesken Tapusuna Nasıl Çevrilebilir?

Tapuda işyeri olarak görünen ancak mesken olarak kullanılan tapuların değiştirilmesi için tapuda cins değişikliği başvurusunda bulunulması gerekiyor. İşyeri tapusunun kütükte mesken tapusuna çevrilmesi için tapunun kayıtlı olduğu tapu müdürlüğüne belediye ya da valilikten alınan yapı kullanma izin belgesi ve cins değişikliğinin yapılmasının bir sakıncası olmadığını gösteren yazının eklenmesi yeterli oluyor. Bunlara ek olarak cins değişikliği yapılacak olan tapu, tapu sahibinin kimliği ve vesikalık resmi de işlemler için talep ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz