Tapuda Numarataj Hatası Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ana gayrimenkul üzerinde yer alan ayrı ayrı ve başlı başına kullanıma uygun olan bölümlere bağımsız bölüm adı verilmektedir. Ancak sığınak ve kapıcı odası gibi alanlar bağımsız bölüm olarak kabul edilmemektedir. Buna ek olarak istendiği takdirde ana yapının her katı da birer bağımsız bölüm olarak tapu kütüğü üzerine kayıt edilebilmektedir. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulan yerlerde ana gayrimenkulde yer alan ayrı ayrı ve başlı başına kullanıma elverişli olan, kat mülkiyeti kütüğüne ayrı ayrı tescil edilen konut, mağaza ve dükkân gibi yerlerde bağımsız bölüm meydanları arasında yer almaktadır.

Bağımsız Bölüm Numarası Nasıl Alınır?

Müteahhit ya da yapı sahibi proje takibi yaparken belirlenen bağımsız bölüm numaralarını ele almaktadır. Gayrimenkullerde yer alan tüm bağımsız bölümlerde belirlenen bu numaralar üzerinden yapılmaktadır. Tapuda yazılı olan numara çoğu kişi tarafından işyeri ya da daire numarası olarak algılanmakta olup aslında bu numara tapu senedi üzerinde bağımsız bölüm numarası olarak yazılmaktadır. Tapu senedinde yazılan numara ile kapının üzerinde yazan numaranın farklı olması bazı sıkıntılara yol açabilmektedir.

Bağımsız Bölüm Numarası Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaşanan bu hataların çok sık ortaya çıkması nedeni ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda artık tapu dairelerine başvuruda bulunulmasına gerek kalmadan harita kadastro müdürlükleri tarafından hazırlanan teknik raporla gerçekleştirilebilmektedir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz