Tapuda Ölünceye Kadar Bakma Akdi 

Herhangi bir gayrimenkul mülkiyetinin devri karşılığında kişinin diğer bir kişiye ölünceye kadar bakmak ve gözetmek için taahhüt vermesidir.

Ölünceye Kadar Bakma Akdi Nerede Yapılır?

Bir taşınmaz malın mülkiyetinin devri karşılığında bir kimsenin diğer birini ölünceye kadar bakıp görüp gözetmeyi taahhüt etmesidir. Ölünceye dek bakma sözleşmesi tapu sicil müdürlüklerinde resmi senet düzenlenerek yapılmaktadır.

Tapu daireleri haricinde noter huzurunda ve sulh hakiminin huzurunda bakım akdi sözleşmesi yapılabilir. Noter veya hakim karşısında yapılan akitlerde bakım borçlusu için tescil yetkisi verildiyse tapu dairelerinde yenide resmi senet düzenlemesi gerekmez. Fakat Borçlar Kanunu 512 maddesi gereğince bu akid miras mukavelesi olarak düzenlenmesi, iki şahit bulundurması gerekmektedir.

Sözleşme konusu taşınmazın mutlaka kendisine bakmakla yükümlü olan şahsa ait olması şart değildir. Farklı 3. Bir kişiyede ait olabilir. Böyle durumlarda düzenlenen resmi senette bu kişininde imzasının olması gerekmektedir. Dolayısıyla bakım borçlusu ve alacaklının birden fazla olması muhtemeldir. Bu durumda kendi aralarındaki sorumluluğun müteselsil olup olmayacağının bildirilmesinde fayda vardır.

Bakım Akdi Sözleşmesi Kimler Arasında yapılır?

bakım akdi sözleşmesi akraba olmayanlarla yapılacağı gibi akraba olan kişilerle, Anne,baba çocuklar arasında da yapılabilir. karı koca arasında dahi ölünceye kadar bakma akdi sözleşmesi düzenlenebilir. Gerçek kişiler haricinde tüzel kişilik de bakım borçlusu olarak kabul edilemez.

Taşınmazın temsilcisinin kanuni ipotek verme hakkı bulunmaktadır. Bu Kanuni ipotek Ö.K.B resmi senedinin iç bölümüne yazılabilir ya da senet tarihinden 3 ay içerisinde tek taraflı bir istekle de tesis edilebilmektedir.

Kanuni ipotekte kabul edeceği taşınmaz fiyatı üzerinde, şayet kabul etmez ise mahkemelerce tayin edilecek rayiç fiyat üzerinden belirlenir. Fakat resmi senet üzerinde yazılı taşınmaz değeri üzerinden kanuni ipotek koydurabilir. bunun için herhangi bir izine ve mahkeme kararına lüzum görülmemektedir.

Ölünceye Kadar bakma sözleşmesine istinaden taşınmazların başka bir şahsa devri ile alakalı herhangi bir aykırılık yoktur. Bakım borçlusu yükümlülüklerini yerine getirmediği taktirde bakım alacaklısı mahkemeye başvurarak taşınmaz gayrimenkulünü geri alabilir ve bu işlem için tahsis harcı alınır.

Ölene Kadar Bakma Akit Sözleşmesi İçin Gerekli belgeler

Bu Akit Tapu dairesinde yapılacaksa;

Tahsis edilek gayrimenkul ait tapusu
Bakım Alacaklı ve Bakım borçlusu ve 2 tanığın Nüfus Cüzdanları(Fotoğraflı
Yetkili temsilci veya vekaletlisi varsa bunların nüfus cüzdanları
Bakım Alacaklısının 1, Bakım Borçlusunun ise 2 adet fotoğrafları
Mevcut taşınmaza ait belediye emlak servisinden alınmış emlak beyan değeri

Akit Noterde ya da Sulh Hakimliğinde yapılmışsa;

Resmi şekile uygun düzenlenmiş sözleşmenın aslı ya da onaylanmış bir nüshası
bu sözleşmede bakım borçlusuna, taşınmaz gayrimenkulun adına tescilini isteme yetkisi tanınmışsa, borçlunun yazılı istemi yeterli oalcaktır.
Sözleşmede böyle bir yetki yoksa tescil edilmesi için bakım alacaklısının istemi ya da mahkemenin kararı
Bakım Borçlusunun ise 2 adet fotoğrafları
Mevcut taşınmaza ait belediye emlak servisinden alınmış emlak beyan değeri

Ölene Kadar Bakma Akdinin Tapudaki Masrafları

Emlak Beyan değeri baz alınarak bu değerin Binde 16.5 i Bakım borçlusu ve bakım alacaklısından ayrı ayrı şekilde ücretlendirilir.
Şayet Kanuni ipotek tesisi olacak ise gösterilen teminat değeri üstünden ayrıca binde 3,96 oranında harç, binde 8,25 oranlarında damga vergi ücreti alınır.
Döner sermaye ücreti alınır. (tahminen 100TL civarında)
Taşınmaz gayrimenkul malın varsa intikal vergisi ve veraset ve vakıf taviz ilişkisi kestirilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz