Emlak Vergisi Artışı İçin İtirazda Geri Sayım Başladı 

Emlak vergisi için gerçekleştirilen yeni değer artışları pek çok kişinin tepkisini çekmeye devam ediyor. Belediyelerin takdir komisyonları tarafından yapılan değer artışları bazı bölgelerde yüzde 400 gibi son derece astronomik rakamlara tekabül ederken bu rakamlar için sunulan itiraz hakkı için geri sayıma girildi. Kendi oturduğu bölgede yapılan emlak vergisi değer artış oranı için itirazda bulunmak isteyen kişilerin 31 Temmuz tarihine kadar itiraz hakkını kullanması gerekiyor. Aksi halde itirazlar geçersiz sayılacak ve 2018 emlak vergisi oranları bu rakamlar üzerinden belirlenecek.

Tapu Harçları Binde 40 dan Binde 30 a Düşürülmüştü

Bilindiği üzere ekonomiyi canlandırma adına devlet gayrimenkul sektörü ile alakalı bazı yaptığı teşvikler vardı. Bunlardan bir tanesi de Eylül ayına kadar Tapu harçlarının Binde 40’dan Binde 30’a düşürülmesiydi. Emlak rayiç bedellerinin güncellenmesi ve gereğinden fazla artması ile birlikte bu yapılan indirimin hiç bir anlamı kalmadığı görülmektedir.

Muhtarınıza Başvuruda Bulunun 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş itiraz hakkını kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak taşınmazlarının bağlı bulunduğu mahalle muhtarlarını ziyaret ederek değer artış oranını öğrenmeleri gerektiğini belirtti. Bu artış oranı gerçekten çok yüksekse takdir komisyonu kararlarına itiraz hakkı bulunduğunu ile getiren Avukat Güneş bu hakkın en geç 31 Temmuz tarihine kadar kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Bu sürenin sonuna kadar itiraz hakkını kullanmayan kişilerin bu kararı kabul ettikleri varsayılacağı için daha sonra itiraz etme hakkı bulunmayacak ve 2018 emlak vergisi yeni değerler üzerinden ödenecek. Haksız değerleme rakamları ile karşı karşıya kaldıklarını düşünen kişilerin bu nedenle mutlaka itiraz haklarını kullanmaları ve takdir komisyonlarınca belirlenen yeni artış oranlarına resmi olarak itiraz etmeleri gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz