Tapuda Online Dönem Başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2017 yılında vatandaşın hayatını kolaylaştıracak pek çok yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Özellikle de yakınlarından miras yolu ile mal edinen kişilerin adeta kâbusu haline gelen Veraset ve İntikal Komisyonu kararı için artık beklemeye gerek kalmayacak. Bu sayede ölen bir yakınından kendisine miras yolu ile taşınmaz kalan kişiler tapu işlemlerini hemen yapabilecek ancak ilişiği kesme görevi yine Maliye Bakanlığı tarafından yapılabilecek.

Veraset ve İntikal İçin Tapuda Beklemeye Son

Bu nedenle tapu dairesinde işlemini bitiren vatandaş bunun ardından Maliye Bakanlığına gerekli bildirimde bulunacak ve işlemlerin tamamlanması için gerekli süreci başlatacak. Bu işlemlerin bu kadar uzamasının nedeni ise yürürlükte bulunan Veraset ve İntikal Kanunu nedeni ile bu tip satışlarda 1957 senesine kadar geriye dönük tüm kayıtların incelenmesi gösteriliyor. Kayıtların incelenmesi demek oldukça uzun bir sürecin gerekmesi anlamına geliyor. Yine çıkarılan online tapu işlemleri sayesinde sürecin mümkün olan en kısa süreye çekilmesi sağlanacak.

Elektronik Haciz 2017 Yılında Start Alacak 

Motorlu taşıtlar için uygulamaya başlanan e-haciz uygulamaları tapu işlemlerine de entegre edilecek. Tahminen 2017 yılının Temmuz ayı itibari ile tapuda e-haciz işlemleri başlatılacak ve kullanıma sunulan yazılım ile haciz işlemleri hızlandırılacak. Mimari projelerinde elektronik ortamda onaya sunulmasına olanak sağlanacak ve kat mülkiyeti işlemleri çok daha kolay bir şekilde onaya sunulacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz