Tapuda Pasaport İle İşlem Yapılır Mı?

Taşınmaz alış, satış ve devir işlemleri tapu daireleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için de tarafların kendilerine ait kimlik belgelerini beyan etmeleri zorunludur. Peki, tapuda kimlik belgesi yerine geçen belgeler nelerdir, tapuda pasaport ile işlem yapılır mı?

Tapuda Pasaport Geçerli Mi?

Evet, tapu dairelerinde yapılan işlemlerde kimlik belgesi yerine pasaport belgesi de kabul edilmektedir. Tapu dairelerinde yapılan işlemlerde kimlik belgesi yerine pasaport belgesi ve avukatlık belgesi kabul edilmekte olup ne yazık ki ehliyet gösteren kişilerin işlemleri yapılmamaktadır. Yani tapuda ehliyetle işlem yapılması söz konusu değildir. Tapuda işlem yapacağınız gün sizden istenen tapu evrakları ile eksiksiz olarak orada olmanız satış ve devir işlemlerinizin sorunsuz olarak yapılabilmesi adına bir zorunluluktur.

 Tapuda İstenen Evraklar Nelerdir?

  • Satışa konu olan taşınmazın tapu aslı,
  • Alıcı ve satıcı tarafın kimlik belgeleri,
  • Satıcının 1 adet, alıcının ise 2 adet son 6 aylık dönem içerisinde çekilmiş vesikalık resmi,
  • Alıcı ya da satıcı tarafın bizzat satışa gelemediği durumlarda temsil hakkını devrettiğini gösteren belge,
  • Temsilci var ise temsilcinin fotoğraflı nüfus cüzdanı, son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık resmi,
  • Satışa konu olan taşınmaz ile ilgili olarak belediyeden alınan emlak beyan değeri belgesi,
  • Söz konusu taşınmaz üzerinde kat mülkiyeti kurulmuşsa o taşınmaz için düzenlenen DASK poliçesi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz