Tapuda Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 8 Kasım 2017 / 54 / yorumsuz
Tapuda Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu dairesinde yapılacak olan herhangi bir işlem için öncesinde tapu dairesinden randevu almak gerekiyor. Tapu randevusu internet üzerinden alınabildiği gibi, tapu dairesini telef

Tapu Randevusu Almak
Tapu dairesinde yapılacak olan herhangi bir işlem için öncesinde tapu dairesinden randevu almak gerekiyor. Tapu randevusu internet üzerinden alınabildiği gibi, tapu dairesini telefon ile arayarak da alınabiliyor.
Randevulu Sistem
Tapu dairesinde yapılacak olan işlemler için tapu randevusunun bulunması gerekiyor. Randevulu sisteme geçilmesi ile birlikte, randevusu olmayan kişilerin işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi pek de mümkün olmuyor. Ve randevusu olmadan işlem yaptırmaya giden kişiler, herhangi bir işlem yapamadan geri dönebiliyor. 
Telefonla ya da İnternet Üzerinden Randevu
Tapu işlemleri için Alo 181 Tapu ve Kadastro hattını arayarak randevu alınabileceği gibi, https://randevu.tkgm.gov.tr adresine girerek online başvuru ile de randevu alınabiliyor. Başvuru sırasında telefona gönderilen kısa mesaj ile tapu dairesinde yapılacak olan tapu işlemleri için gün ve saat belirlenebiliyor.
Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
– Online başvuru ile alınan randevular, belirli gün ve saat aralığında yapılabiliyor. Belirlenen zamanların dışında başvuru yaparak randevu alınması mümkün olmuyor.
– Online başvuru ile alınan randevuları sorgulamak, güncellemek ya da iptal etme seçeneği bulunuyor.
– Online başvuru ile randevular, seçilen tarih ve saat aralığında, kimlik numarası ve müdürlük kontenjanına göre alınabiliyor.
– Randevu, malik ya da yetkili temsilcisi tarafından alınabiliyor olup, yalnızca söz konusu kişilere ait T.C kimlik numarası için kullanılabiliyor.
– Tapu dairesindeki işlemlerin yetki alanı dışı işlemler kapsamında olması takdirinde, taşınmazın kayıtlı olduğu tapu müdürlüğünden farklı bir müdürlükte randevu alınması mümkün oluyor.
– Bir yıl içerisinde alınmış olan randevular beş kez gerçekleşmez ise bir yıl içinde yeni bir randevu almak mümkün olmuyor.
– Gerçek ya da tüzel kişiler aynı gün içerisinde yalnızca bir randevu alabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Etiketler