Tapuda Satıcıdan İstenen Belgeler Nelerdir?

Bilindiği üzere ülkemizde taşınmaz satışları ve devir işlemleri tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Bu işlemlerde satışı gerçekleştiren satıcı taraf ile taşınmazı satın alacak olan alıcı tarafın yerine getirmesi gereken bazı yükümlüler bulunmaktadır. Her iki tarafta satış işleminin gerçekleşmesi için tapu dairesinden istenen evrakları tam ve eksiksiz olarak hazırlamak zorundadır. Belgelerin eksik ya da hatalı olması durumunda kesinlikle satış işlemi gerçekleştirilemez. Peki, tapuda satıcıdan istenen belgeler nelerdir?

Tapuda Satıcıdan İstenen Evraklar Nelerdir?

Tapuda satıcı olan tarafın temin etmesi zorunlu olan belgeler;

  • En fazla 6 ay öncesine ait olan 1 adet vesikalık resim,
  • Kimlik belgesinin aslı ve 1 adet fotokopisi,
  • Temiz belgesi

Bunlara ek olarak satışı yapılacak olan taşınmaza ait olan tapunun aslı ya da fotokopisi, belediye rayiç belgesi ve söz konusu taşınmaz için konut kredisi kullanılacaksa konut kredisi ipotek evrakları da hazırlanarak tapu randevu günü ve tarihinde hazır olarak diğer evraklara eklenmelidir.

Tapuda Satış Nasıl Yapılır?

Tapu dairesinde numaratik kullanılarak kimlik numarası ile sıra alınır. Evraklar teslim edilir ve ilk inceleme sonrası tarafların cep telefonlarına işlemin yapılacağı tarih ve saat yani randevu bilgileri mesaj olarak gönderilir. Aynı mesajda yer alan tapu harcı tutarı bankalara yatırılır ve dekontu ile beraber tapu randevu saatinde taraflar hazır bulunarak gerekli imzaları atar ve satış işlemini gerçekleştirir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz