Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca tapu sırasında satış kaydı ile çekilen kredi tutarlarını denetledi. Bakanlık kısa süre önce satış bedelini az gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırarak gel açıkla dedi.

Kısa bir süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca yeni alınmış olan karar sonucu, satılan konutların tapu sırasındaki satış değeri ile bankalardan çekilen kredi tutarları denetlendi. Vergi kaybının olduğunu fark edilince 4 bin 421 mükellef çağrılarak gel durumu açıkla olarak bildirildi. Peki mükellefler bu işe ne diyor?

4 bin 421 mükellef çağrıldı

Son gelen haberlere göre, tapu sırasında konut değeri ile banka üzerinden kredi tutarları karşılaştırıldı. Eğer tapudaki değer düşük gösterilmiş ise, bu farkın sebebinin açıklanması istendi. Geçtiğimiz yıl 4 bin 421 mükellef izaha davet edilmesi için geri çağrıldı. Bu kişilerden 2 bin 719’u inceleme yapılması için ilgili birimlere yöneltildi. Bin 142 mükellef ise bir açıklama yaparak kabul gördü. Bu bakımdan 43.4 milyon TL matrah arttırılmış oldu. Daha ödenmesi gereken 4.9 milyon TL vergi kaydı ortaya çıktı.

İndirimli ceza zamanı

Açıklama yapılması için çağrılan davetler 2017 yılında 6728 sayılı Kanun ile beraber yürürlüğe girmişti. Açıklama yapması için çağrılan kişiler vergi kaybının önüne geçilmesi için ciddi bir açıklama yapması gerekiyor. Vergi kaybı olmasaydı kişiler çağrılmayacaktı. Eğer vergi kaybı fark edilmiş ise, kişilere indirimli cezalar uygulanarak, ağır cezalardan kurtulması sağlanıyor. Bu bakımdan vergi dairelerini bu sıralar kalabalık gördüğünüzde şaşırmayın.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz