Tapuda Satış Bedelini Düşük Göstermek Suç Olur mu?

Tapu harçları belediyenin, piyasa rayiç bedelinden daha düşük olmak üzere açıkladığı metrekare fiyatları üzerinden hesaplanan emlak vergi değerinden daha az olmayan beyan değeri üzerinden hesaplanıyor.

Tapu senedinde, net satış bedelini bildirmeniz gerekiyor. Söz konusu gayrimenkulün satış bedeli, belediyenin açıkladığı emlak değerinden daha düşük ise belediye emlak değerini göstermeniz gerekiyor.

Fakat diyelim ki, gerçek olan alış bedelini tapuya bildirmediniz. Karşılaşacağınız durumlar şu şekilde;

– Bildirdiğiniz tutar ve gerçek alış tutarının arasındaki fark,
– Tutarlar arasındaki farkın üç katı kadar vergi cezası,
– Farkın satış gününden itibaren olan faizi,
– Eksik bildirmenizden dolayı ortaya çıkan harç farkı, usulsüzlük adı altında farkın üç katı ceza ve ek olarak da gecikme faizi olmak üzere toplamda altı farklı ceza sizi bekliyor olacak.

Eksik bildirdiğinizin tespit edildiği takdirde, eksik ödediğiniz tutar sizden tahsil edilecek ve yüzde 25 oranda bir ceza kesileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Düşük beyanda bulunup ceza ödemek istemeyenler ya da pişman olanlar, pişmanlık beyanında bulunabiliyor. Fakat unutmamanız gerekir ki, vergide zaman aşımı süresi beş yıldır, beş yıl içerisinde maliye ile karşılaşabilirsiniz.

Alım-satım bedeli düşük gösterildiği zamanlarda, Vergi Usul Kanunu’nun 371. Maddesine göre, gerçek alış bedeli pişmanlıkla beyan edildiği takdirde zamanında ödenmemiş olan tapu harcı ve tahakkuk eden pişmanlık zammını, dilekçe ile bulunulan beyan tarihinden sonraki 15 gün içinde ödemiş olanlar, gayrimenkulün tapu harcına esas olan değeri yükseltmiş bulunuyorlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz