Tapu Satışı İçin Vekaletin Kapsamı Nasıl Belirlenir

/ 8 Kasım 2017 / 16 / yorumsuz
Tapu Satışı İçin Vekaletin Kapsamı Nasıl Belirlenir

Vekaletname, kişinin kendi adına birtakım durumlarda işlerini halletmesi, bir sonuca vardırması amacı ile yazılı ve imzalı olarak verdiği belge olarak adlandırılıyor. Merak edilen

Tapuda Satış Vekaleti İçin Noterde Neler gerekiyor
Vekaletname, kişinin kendi adına birtakım durumlarda işlerini halletmesi, bir sonuca vardırması amacı ile yazılı ve imzalı olarak verdiği belge olarak adlandırılıyor. Merak edilen konular arasında, tapu için vekil atamalarında nelerin gerektiği yer alıyor.
Vekil Atama
Kişi, kendisinin yerine bir başka kişiyi seçerek, belli bazı durumlarda işlerini halletmesi ve söz konusu işleri bir sonuca vardırması için yazılı, imzalı olarak verdiği vekaletname ile vekil atayabiliyor.
Vekaletin Kapsamı Nasıl Belirlenir?
Vekaletin kapsamı, sözleşmede belirtilmemiş ise vekilin göreceği işin niteliğine göre belirleniyor. Atanan vekil, özel olarak kendisine yetki verilmemesi takdirinde dava açamıyor, sulh olamıyor, hakime başvuramıyor, iflas ve iflasın ertelenmesi ile konkordato talep edemiyor, kambiyo taahhüdünde bulunamıyor, bağış yapamıyor, kefil olamıyor, taşınmaz için devir işlemlerini gerçekleştiremiyor ve herhangi bir hak ile sınırlandıramıyor.
Tapu Vekaleti İçin Gerekenler
Tapu vekaletini vermek için bulundurulması gereken belgeler çok fazla sayıda olmuyor. Sadece vekalet verecek kişinin kimliği ve iki adet vesikalık fotoğrafı gerekiyor. Vekalette, vekalet veren kişinin kimliğinin nüfuz cüzdanı, pasaport ya da avukat olması durumunda avukatlık kimlik belgesine göre düzenlenmiş olması gerekiyor. Ayrıca T.C Kimlik numarasının da bulunması ve adresinin belirtilmesi gerekiyor. Belgelerin bulundurulması ile birlikte notere gidiliyor ve vekalet verilerek vekil atanabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.