Tapuda Satış Yaparken Evin Değeri Düşük Gösterilebilir Mİ?

Taşınmaz satışları ülkemizde tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup yapılan satışın tutarına göre belirlenen oranlarda tapu harcı ödemektedir. Bu nedenle daha düşük vergi ödemek isteyen kişiler satış bedelini düşük gösterme yöntemini tercih etmektedir. Peki, tapuda satış yaparken evin değeri düşük gösterilebilir mi?

Evin Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanır?

Tapuda satış yaparken evin değeri satış yapan tarafın beyanı üzerinden belirlenmektedir. Ancak Maliye Bakanlığı bu konuda bir usulsüzlük olup olmadığını anlamak için farklı yöntemler kullanır. Özellikle de konut kredisi çekerek konut satın alan kişiler tarafından yapılan usulsüzlük büyük bir kolaylıkla tespit edilmekte olup Bakanlık çekilen kredi tutarı ile tapuda beyan edilen satış tutarı karşılaştırılmakta, bu sayede usulsüzlük yapıldıysa anında tespit edilmektedir.

Tapu Satış Bedelini Düşük Göstermenin Cezası Nedir?

Daha az tapu vergi harcı ödemek için tapu dairesinde işlem yaparken satış bedelini düşük gösteren kişiler için Maliye Bakanlığı usulsüzlük cezası kesme hakkına sahiptir. Bu cezaya ek olarak aynı zamanda eksik beyan edildiği belirlenen rakam üzerinden yeniden binde 20 oranında tapu harcı hesaplanarak hem konutu satan hem de konutu alan kişiden ayrı ayrı tahsil edilir. Yani bu usulsüzlüğün belirlenmesinin ardından hem gerçek satış bedeli üzerinden tapu harcı ödenmekte hem de Maliye Bakanlığı tarafından kesilen vergi usulsüzlük cezası ödemesi yapılmak zorunda kalmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz