Tapuda Soyadı Değişikliği 2018

Taşınmazların kime ait olduğunu göstermek amacı ile yazılan resmi belgelere tapu belgesi adı verilmektedir. Her tapu belgesinin üzerinde o tapunun kime ait olduğunu gösteren isim ve soyisim bilgisine de yer verilmektedir. Ancak bazen tapu memuru tarafından yapılan hatalar, soyadının değiştirilmesi ya da kadınlarda evlenerek soyadı değişikliği olması gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak tapuda yer alan soyadı bilgisinin değiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Peki, tapuda soyadı değişikliği nasıl yapılır?

Tapuda Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Tapuda soyadı değişikliği 1458 Sayılı “Sicil Üzerinde Yapılmış Olan Hataların Tashihi” Konulu Genelge kapsamında ele alınmaktadır. Soyadı tapuya tapu memuru tarafından kayıt yapılırken hata ile farklı yazıldıysa bu durumda dava açılmadan yapılan yanlışlığın düzeltilmesine izin verilmektedir. 1458 Sayılı “Sicil Üzerinde Yapılmış Olan Hataların Tashihi” Konulu Genelge kapsamında yapılan hata tapu sahibi tarafından talep edilmesi durumunda tapu dairesinde tapu sicil müdürü tarafından düzeltilmektedir.

Evlilik Sonrası Soyadı Değişikliği Nedeni İle Tapu Düzeltme

Evlenme ya da boşanma gibi nedenlere bağlı olarak soyadında değişiklik olan kadınların tapuda yer alan soyisimlerini değiştirmek istemeleri durumunda ise dava açılması gerekiyor. Ancak dava açıldığı için bu gibi durumlarda 4684 Sayılı Kanun’un 23/B maddesi gereğince dava açarak tapu isim değişikliği talep eden kadınların onbinde 5 oranında harç ödemesi yapması gerekmektedir. Kayıt tashihi adı verilen bu tutar ödendikten sonra işlem yapılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz