Tapuda Vasiyetnamenin Tenfizi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Tapuda yapılan işlemler arasında yer alanlardan biride tapuda vasiyetnamenin tenfizi işlemidir. Ancak bu işlemin tapuda yapılabilmesi için öncesinde Sulh Hukuk Mahkemesine gidilmiş olması ve mahkemeden tenfiz kararı alınması gerekmektedir. Yine alınan bu kararın yanı sıra tescile yönelik yazı da istenmektedir. Peki, tapuda vasiyetnamenin tenfizi için gereken belgeler nelerdir?

Vasiyetin Tenfizinde İstenen Belgeler Hangileridir?

Tüm tapu işlemlerinde olduğu gibi vasiyetin tenfizi işleminde de tapu daireleri belirli evrakların hazır olmasını istemektedir. Vasiyetin yerine getirilmesi yani vasiyetin tenfizi işleminde istenen belgeler;

  • İşleme taraf olan gerçek kişilerin birer adet vesikalık resmi,
  • İşleme konu olan taşınmaz bina ise bu binaya ait zorunlu deprem sigortası,
  • Emlak vergisi değerini gösteren ilgili belediyeden alınan belge,
  • Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından alınan tenfiz kararı ve bunun tesciline yönelik yazı,
  • Miras bırakan tarafından hazırlanan vasiyetnamenin örneği,
  • Kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanı ya da temsil belgesi, talepte bulunan kişilere ya da bu kişilerin yetki vermiş olduğu temsilcilerine ait kimlik belgesi veyahut da temsil belgesi.

Mirasçılık Belgesi Verilmesi

Mirasın açılıp okunmasının ardından kanuni mirasçılar tenfize yani mirasın yerine getirilmesine karar verdikten sonra hâkimden mirasçılık belgesi alma talebinde bulunabiliyorlar. Atanmış mirasçılar bulunuyorsa kanuni mirasçılara verilecek olan veraset senedinde bu kişilere de yer veriliyor. Atanmış olan mirasçıda kendisine vasiyet edilen miras payına göre terekenin mirasçısı olma hakkı kazanıyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz