Hem tapu devirleri işlemlerinde hem de borsanın takas sistemi üzerinden çeklerin takas edilmesini sağlamak üzere çalışmaların devam ettiği öğrenildi. CEO Club bünyesinde düzenlenen

Tapu Devri İçin Değişiklik Yapılması Gündemde 
Hem tapu devirleri işlemlerinde hem de borsanın takas sistemi üzerinden çeklerin takas edilmesini sağlamak üzere çalışmaların devam ettiği öğrenildi. CEO Club bünyesinde düzenlenen özel bir toplantıda söz alan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karadağ yaptığı açıklamada borsadaki menkul kıymetleri kullanarak iş planlarını bir üst seviyeye taşıma hedefleri olduğunu dile getirerek Türkiye’de yer alan tüm tarım arazilerinin toplulaştırılarak borsada alım ve satıma açmak istediklerini söyledi. 

Çek Sistemi Borsaya Entegre Edilecek 
Çek sistemini de borsaya entegre etmek istediklerini dile getiren Karadağ likit olmayan yatırım araçlarını likit hale çevirerek borsaya taşıma hedeflerinden bahsetti. Tüm menkul kıymetlerin borsa üzerinden satılma hedeflerinden bahseden Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ çek sistemini Merkez Bankası ile görüşerek borsaya entegre etmek istediklerini borsanın iş hacmini arttırarak büyümek istediklerini belirtti. 
HFT’nin Önüne Geçme Niyetimi Yok 
Açıklama esnasında gelen sorular üzerine HFT’nin önüne geçme niyetleri olmadığını belirten Karadağ bu tip işlemlerin sistematik bir risk oluşturmadığını iddia etti. Hatırlanacağı üzere Çarşamba akşamı borsa kapanışının hemen öncesinde Koç Holding ve Turkcell hisselerinde yüzde 10’uk bir kaybın yaşanmasına neden olan yüksek frekanslı bir emir iletim sorunu yaşanmıştı. Bilindiği üzere borsada yüksek hacimli ve yüksek sıklıktaki alım satım işlemleri HFT olarak isimlendiriliyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.