Tapuda Vekâleten Satış İşlemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tapuda satış yapılabilmesi için satış yapan kişinin kendisi ya da vekâlet vermiş olduğu kişinin şahsen işlemlerde yer alması gerekir. Peki, tapuda vekâleten satış yapılması için gereken koşullar nelerdir?

  • Vekâletname mutlaka yetkili olarak belirlenen merciler tarafından düzenlenmelidir. Ülkemiz sınırları içerisinde yetkili merci noterler olarak kabul edilirken yurt dışında ise konsolosluklar, elçilikleri ve ilgili konsolosluklar tarafından yetkilendirilen mercilerdir.
  • Yurtdışında düzenlenen vekâletnamelerde düzenleyen merci ya da tasdik mercisinin imza ve mühür onayı yeterlidir. Ancak bu mühür ve imzalarda tereddüde düşülmesi durumunda Bölge Müdürlüğü aracı ile vekâlet mutlaka merkeze intikal ettirilmesi gerekir.
  • Vekâletnameler kişinin kimlik belgesine ya da pasaporta göre düzenlenmelidir.
  • Verilen vekâletname üzerinde müvekkilin resmi mutlaka yer almalıdır. Fotokopi olarak sunulan vekâletnamelerde ise resim açık ve net bir şekilde görünmüyorsa fotoğrafın üzerine yeniden yapıştırılarak noter tarafınca yeniden onaylanmalıdır.
  • Düzenlenme şeklinde hazırlanmış olması gerekirken istem konusu işlem konusunda yetki özellikle belirtilmelidir.
  • Şartlı olarak verilen vekâletnamelerde bu şartın yerine getirilmesi ve bunun teyit edilmesi gerekir.
  • Yabancı dilden çevrilen vekâletnamelerde aslına uygunluğunun noter tarafından onaylanması istenir.
  • Vekâletnameye sonradan yapılan her türlü ekleme ve değişikliğin Noterlik Kanunun 81. Maddesine uygun olarak noter kanalı ile imzalanmalı ve mühürlenmelidir.
  • Vekâletname düzenlenen tarih ile taşınmazın alındığı tarih karşılaştırılmalı ve vekâletname daha önce verildiyse bu yetkinin verildiği onaylanmalıdır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz