Tapuda Yanlışlıkla üzerime Kalan Mülkü Ne Yapmalıyım

Mülk aile konutu mudur 

Mülkün “aile konutu” olup olmadığını satıcı taraftaki karı ve kocaya bizzat ve ayrı ayrı sorun. Bu konu mülk alırken alıcının dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biridir.

Tapuda yapılacak işlemler sırasında işleme konu konutun aile konutu olup olmadığı soru konusu edilmez. Tapu kütüğünün şerhler sütununda aile konutu olduğuna dair bir şerh yoksa, doğal olarak orasının aile konutu olmadığı düşünülür.

Ancak eğer bir aile konutunu yanlışlıkla edindinizse, konu sonradan tapu iptaline kadar taşınabileceğinden zarar görürsünüz. Ayrıca böyle durumlarda tapuda mülkü aldığınız gerçek devir bedelinden göstermediyseniz, vay geldi halinize! Konutun aile konutu olup olmadığını sağlıklı bir şekilde öğrenmeden satın almamalısınız.

Mülkün satışını taraflar beraber yapmıyorsa, yani mülkte ikisi de ortak değilse, mülk sadece tapuda bir tarafa aitse, bu durumda mutlaka diğer eşten mülkün aile konutu olmadığına dair muvaffakatname almadan işlem yapmamanızı öneririm.

Sektördeki tecrübelerimiz göstermiştir ki, iyi veya kötü niyetli birçok kişi aile konutu içeriğinden yaralanarak mülklerini geri alabilmişlerdir. Bu durumda mülkün yeni ama kanuni olamayan sahibi olarak ileride çok üzülebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için kitabımızın ilerleyen bölümlerindeki “Aile konutu” başlıklı bölümü okumalısınız.

Mülkün iç kondisyonunu iyi değerlendirin. Aldıktan sonra yapmanız elzem masraflar varsa, onları başından iyice ölçüp biçin ve satın alma fiyatınızı buna göre değerlendirin.

Örneğin, mutfak banyo kullanılabilecek durumda mıe Tadilat gerektiriyor mue Bunu mutlaka incelemelisiniz. Emin olamıyorsanız, güvendiğiniz bir usta ile beraber bakmalısınız.

Özellikle yaşı 15’den büyük ev alıyorsanız ve su boruları eski metal borulardan ise, oksitlenme nedeniyle su sisteminde sorunlar, sızıntılar çıkabilecektir.

Bu durumda evin tesisatında yenileme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu taşındıktan ve boya badana yaptırdıktan sonra öğreneceğinize, baştan bilin.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz