Tapuda Yaş Sınırı Nedir?

Tapu dairesinde gerçekleştirilecek olan işlemlerde tarafların alım – satım yapma ehliyetine sahip olması gerekiyor. Peki, devir işlemleri için yaş sınırı bulunuyor mu?

Alım Satım İşlemleri İçin Yaş Koşulu

Tapu dairesinde gerçekleştirilecek olan alım ya da satım işlemleri için aranan bazı koşullar bulunuyor. Aranan koşullardan birisi de tarafların alım ve satım yapma ehliyeti oluyor. Yani hem alıcıların hem de satıcıların yaşının uygun olması gerekiyor. Yaşı uygun olmayan alıcı ya da satıcı, tapu işlemini gerçekleştiremiyor.

Yaş Sınırı Nedir?

Tapu işlemleri için belirlenen yaş sınırı 18 ve 65 olarak belirleniyor. 18 yaşının altındakiler herhangi bir işlem yapamıyor iken 65 yaşının üzerindeki bireylerin de gerekli sağlık raporlarını alması gerekiyor.

18 Yaş Altı Bireyler

Miras yoluyla ya da anne ve babanın çocukları adına gayrimenkul satın alması üzerine 18 yaşından küçük bir kişinin sahibi olduğu gayrimenkul üzerinde tasarruf işlemi gerçekleştirilebiliyor.

65 Yaş Üzeri Bireyler

Alım satım işlemi yapmak isteyen 65 yaş üzeri bir kişi için ise tapu müdürlüğü tarafından akli dengesinin yerinde olduğunu belirten bir rapor talep edilebiliyor. Talep edilen rapor doğrultusunda tapu işlemlerinin yapılmasına onay veriliyor. 65 yaş üzeri bireyin talep edilen raporu temin etmesi üzerine, tapu dairesinde gerçekleştirilecek olan gayrimenkul alım ya da satım işlemlerinde karşılaşılabilecek herhangi bir sorunun önüne geçilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz