Tapuda Yazan İpka Ne Demek?

Taşınmazın kime ait olduğunu gösteren resmi belgeye tapu adı verilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu kütüğünde yazan bilgilere göre hazırlanan tapuların farklı pek çok türü bulunmaktadır. Bu bilgiler tapunun üzerinde açık bir şekilde yer alır. Tapunun üzerinde yer alan ifadelerden biri de ipkadır. Peki, tapuda yazan ipka ne demek?

İpka Tapu Ne Demek?

Kelime anlamı olarak ipka “bir şeyi, bir kimseyi eski durumunda, yerinde bırakma” anlamında kullanılmaktadır. Tapu belgesinin üzerinde yer alan ipka ifadesi ise “hisseli devirlerde, devredilen hisse haricinde mülk sahibinin üzerinde kalan mülkiyet payı” anlamlarında kullanılmaktadır. Yani özetlemek gerekirse tapuda ipka ifadesi “geriye kalan hisse payı” anlamına gelmektedir. Tapu mülkiyet türleri arasında kendisine yer bulan ipka tapular aslında bir anlamda hisseli tapu olarak ta kabul edilmektedir.

Satılan Taşınmazın Bir Bölümü Satan Kişide Kalıyor

Yapılan bu tip satışlarda satışa konu olan taşınmazın tamamı değil de belirli bir bölümü satılıyor. Satılan bölüm yeni alıcıya devredilirken geriye kalan tutar ise tapuda ipka olarak eski taşınmaz sahibinin üzerine bırakılıyor. Tapu işlemlerinde hisseli devir yapılırken kullanılan tapuda ipka işlemi ile devredilen hissenin dışında kalan hisse tutarının malik üzerinde kalan hisse payını ifade etmektedir. Ülkemizde sıklıkla yapılan bir işlem olup tapu daireleri tarafından bu işlem resmi kayıtlara alınarak gerçekleştirilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz