Tapuda Yeni Dönem İçin İlk Adımlar Atıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı elektronik ortamda vatandaşların konutların içlerini ve dışlarını 3 boyutlu olarak görmelerini sağlayacak olan tapuda yeni dönem başladı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü pilot uygulama aşamasının başarılı bir şekilde tamamlandığı müjdesini verirken Türkiye geneline yaygınlaştırma çalışmalarına geçildiği öğrenildi.

Kadastro Çalışmaları Nerede İse Tamamlanmak Üzere

Kadastro çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunan Zeki Adlı Türkiye’nin kadastro bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılması konusunda nerede ise sona geldiklerini belirterek sadece sınır anlaşmazlıkları yaşanan bazı köylerde sorun yaşandığını söyledi. Zeki Adlı amaçlarının önümüzdeki 3 yıllık süreç içerisinde bütün tapu verilerinin elektronik ortama aktarmak olduğunu söyleyerek bu amaç doğrultusunda var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü çalışmayı tamamladığı anda vatandaşlar e devlet sistemi üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi TAKBİS sistemine giriş yapacak. Sisteme giren kişiler satın almak istedikleri konutun 3 boyutlu detaylı görüntüsüne ulaşacak ve taşınmazı internet üzerinden kolaylıkla inceleyebilecek. Konutun hem içi hem de dışı 3 boyutlu olarak görüntülenebilecek. Sistem için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü eğik resim çekme kamerası kullanırken bu kamera görüntüleri uçakla havadan alıyor. Sistem kademeli olarak tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak ve taşınmazların tümü sisteme kayıt edilecek. Bu sayede vatandaşların işlemleri büyük oranda kolaylaştırılmış olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz