Tapuda Yevmiye ve Yevmiye Kaydı

Tapu sicili ile ilgili tapu sicil müdürlüğünde yapılan her işlem belli kurallara göre kayıt altına alınmaktadır. Tarih ve sıra numarasına göre kaydedilen bu deftere ise yevmiye defteri denilmektedir. Yevmiye defterinde, tapu sicil müdürlüğünde yapılan işlemlerle beraber ret edilmiş taleplerde kayıt altına alınmaktadır. Bütün bu işlemler tarih ve sıra numarası ile kaydedilmektedir. Bu tarihi ise yevmiye tarihi, numaraya ise yevmiye numarası denilmektedir.

Yevmiye numarası ise sıralama belirlemek içindir. Daha doğrusu hak üstünlüğünün kime ait olduğunu belirlemek içindir. Eğer bir taşınmaz mülke haciz, ipotek gibi işlemler uygulanması gerekli ise hangisinin yevmiye numarası önce geliyorsa ilk onun işlemi uygulanır. İpotek yevmiye numarasına göre önce gelmeli ise mülke ipotek getirilmelidir. Yevmiye numarası bu işe yaramaktadır. Yani yevmiye numarası bir nevi hak önceliği vermektedir ve sıralamayı belirlemek içindir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz