Tapulu 2B Arazileri, Tapusuz 2B Arsaları

Tapulu 2B Nasıl Olur

2B arsalarının satış işlemleri belli bir sisteme bağlı olarak yapılmaktadır. 2B arsaları satış işlemleri ilanları verildikten sonra, satış işlemleri gerçekleşmektedir. 2B arsalarının tapuları ise devletin elinde bulunmaktadır. 2B arsalarının satış işleminden sonra tapuyu satış işlemi sırasında almak mümkündür. Fakat Bazı yasal durumlardan ve sorunlarından dolayı, 2B tapuları geç verilebilmektedir.

2B tapuları bu 2B arsasını satın alan kişilerin resmiyette de hak sahibi olduğunu ve bu 2B arsalarında, imar izni olduğunu göstermektedir. Tapulu 2B harçları tapu ve kadastroda tapu harcı yatırılarak, sahip olunmaktadır. 2B arsası satın almış olup, belirtilen tapu harcının yatırılmasıyla tapularını alabileceklerdir. Tapulu 2B arsaları sahipleri mağdur etmemek için, yeni yürütmelerle iyileştirme işlemleri yapılmaktadır.

Tapusuz 2B Nasıl Olur?

Tapusuz 2B arsaları satın almak, büyük riskler taşımaktadır. Tapusuz 2B arsaları alacak kişilerin, bu konuda çok dikkatli davranması gerekmektedir. Tapusuz 2B arsalarında birçok sıkıntılar ve sorunlar yaşanmaktadır. Tapusuz 2B arsalarında sadece notere ödenecek miktar yüksek fiyatlarda olabildiği gibi, tapuyu alırken de yüksek miktarlarda harç ödemeniz gerekebilmektedir. Ayrıca tapusuz 2B arsası işgalci tarafından satın alınmış olabilir. Tapusuz 2B arsası satın aldığınızda, sizin tekrardan satmanızı engelleyebilmektedir. Ayrıca tapusuz 2B arsalarında imar durumu sorunları, tapu işlemleri sorunları gibi birçok sorun söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı tapusuz 2B arsalarını satın almak birçok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir. Hele söz konusu 2B arsasının fiyatı çok yüksekse, yüksek miktarda fiyat ödeyeceğiniz bir 2B arsasının tapu ve imarının olup olmamasına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Tapusuz 2B arsalarını satın alırken gerekli önemlerin alınması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz