Tapunun Yeri İnternetten Nasıl Bulunur?

Tapu satış işlemlerinde yapılan en sık yapılan dolandırıcılık işlemlerinden biride satış esnasında gösterilen taşınmaz yerine tapuda başka bir taşınmazın satışının yapılmasıdır. Bu tip dolandırıcılıkların kurbanı olmak istemeyen kişilerin mutlaka öncesinde kendisine gösterilen tapu örneği ile taşınmazın aynı olup olmadığını sorgulaması gerekir. Bunun için tapu bilgileri ile yer bulma işleminin gerçekleştirilmesi yeterlidir. Peki, tapunun yeri internetten nasıl bulunur?

İnternetten Tapunun Yeri Nasıl Bulunur?

Tapunun yerini öğrenme işlemi özellikle de tapu devir işlemlerinden önce büyük önem taşımaktadır. Bu sayede taşınmaz almak isteyen kişiler kendilerine gösterilen taşınmaz ile tapunun aynı taşınmaza ait olup olmadığının kesin olarak anlaşılması söz konusudur. Bunun için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden hizmet alınabileceği gibi kurumun internet sitesi üzerinden de online sorgulama yapılabilmektedir. Online tapu bilgileri sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Coğrafi Bilgi Sistemleri sitesine giriş yapmaları yeterli oluyor.

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İşleminizi yapmak için buradan kurumun internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranda çıkan seçenekler arasından parsel sorgulama butonunu tıklamanız durumunda il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini girmeniz durumunda bu parseli gösteren uydu resmi ekranda görüntüleniyor. Bu sayede kayıtlar arasında yaşanan bir uyumsuzluk bulunuyorsa bu uyumsuzluk anında tespit edilebiliyor ve gerekli müdahaleler gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz