Artık tapusuz ev kalmayacak! Nisan sonuna dek takip sistemi ile konut stoku çıkarılacak. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre Konut piyasası Takip sistemi başlıyor. Bu sistem ile beraber ilk defa ülke genelinde üretim ve satış aşamalarını ele alan bir konut stoku hazırlanacak. Son gelen haberlerle beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Nisan ayına dek hazırlanması beklenen envanter çalışmalarında yer alan bilgilere göre, inşaat ruhsatı olan ve yapı kullanma izni olmasına rağmen, ikamet kaydı olmayan birçok gayrimenkulün yer aldığı öğrenildi.

Rehber olacak!

Takip sistemi ile beraber hazırlanan envanter sonucu yatırımcılara rehber olunacak. Böylelikle Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca hazırlanan veriler içerisinde konut stokları yer alacak. Çalışmalarla beraber son iki yıl içerisinde kayıt edilmiş fakat satış sözlerine yönelik olan sözleşmelere dayalı veriler talep edildi.

Tapusuz konutlara son!

TÜİK‘in hazırlamış olduğu verilerle birlikte sektörde üretim kararları yatırımcıları doğrudan etkileyecek. 3-4 yıldan daha önce satışı yapılmış ancak tapusu teslim edilmemiş olan konutlarda sistem içerisinde yer alacak.

Konut gereksinimi belli olacak!

Bu sektörde dengenin oluşması için ciddi bir altyapı oluşması gerekiyor. Takip sistemi sayesinde hangi bölgelerde, il, şehir yada mahallede kaç satılık daire yada işyeri olduğu belirlenecek.

Arz talebin önüne geçtiği yerler artık belli olacak. Murat Kurum tarafından açıklanan bilgilere göre yeni sistem ile üretim ve satış durumları izlenecek ve değerlendirme yapılabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz