Tapusuz Evin Satışı Nasıl Yapılır?

Günümüzde taşınmaz satışları Tapu Daireleri üzerinden yapılmakta olup bu işlemin tapu dairesi üzerinden yapılabilmesi için mutlaka satışa konu olan taşınmazın tapusunun bulunması gerekmektedir. Peki, tapusu olmayan evin satışı nasıl yapılır?

Tapusuz Ev Nasıl Satılır?

Farklı pek çok nedene bağlı olarak tapusu çıkarılmadan da evin satışının yapılması gerekebilmektedir. Özellikle de markalı konut projeleri yaygın olarak günümüzde topraktan konut satışı ve lansman dönemi satış kampanyaları ile bu tip satışların yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Bu tip konut satışlarında kullanılan yöntem gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi düzenlenerek satışın gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Ancak düzenlenen bu sözleşme ile ilgili olarak ta ciddi tartışmalar bulunmakta olup kanuni açıdan bağlayıcılığı da sınırlı bulunmaktadır.

Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir?

Tapusu bulunmayan bir taşınmazın satışının karşı tarafa vaat edildiğini gösteren özel sözleşmelere satış vaadi sözleşmesi adı verilmektedir. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi de bu konuya E.1996/9378 K.1997/4125 26.06.1997 tarihli kararına ile “tapusuz taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, gerçek anlamda bir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi değildir” hükmü bulunmakta olup tapusu olmayan bir taşınmaza sahip olan kişinin bu taşınmaz üzerindeki hakkı “zilyetlik” ile sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle bu kişinin düzenlediği sözleşmede ancak sahip olduğu bu zilyetlik hakkını devretmek amacı ile yapılabilecek bir satım sözleşmesinden ileriye gidememektedir. Daha sonradan hak kaybına uğramamak adına bu tip sözleşmeler ile yapılacak olan işlemlerde bir avukattan danışmanlık hizmeti alınması çok önemlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz