Tapu ve Kadastro Genel Müdürü olan Mehmet Zeki Adlı, kısa süre önce bir açıklama yaparak kat irtifakı, kat mülkiyeti geçişleri ve özellikle de çok sık rastlanılan intikal işlemlerinden dolayı tapu senetlerinin sayısının tam 184 milyona kadar ulaştığını söyledi. İşte detaylar…

Mehmet Zeki Adlı, yazılı bir açıklama yaparak kat irtifakı ve kat mülkiyeti geçişlerinde çok fazla kullanılan intikal işlemlerinden dolayı tapu senetlerinin sayısının ciddi bir şekilde arttığını dile getirdi.

Kişi başına 2,25 tapu senedi düşüyor!

Son haberlere göre geçtiğimiz yıl 406 bin 804 intikal işlemi yapıldı ve intikal işlemlerinde ülke nüfusu 31 Aralık 2018’den itibaren 82 milyon 3 bin 882 kişi olarak ifade edilmişti. Ülke genelinde 20 milyon 191 bin 224 bağımsız alan var. 57 milyon 257 bin 725 parsel yer alıyor. Hisseli ve müstakil tapuların örneklerine bakıldığında karşımıza 184 milyondan fazla tapu senedi çıkıyor. Bu bakımdan ülke genelinde kişi başına düşen tapu senedi 2,25 oranında görülüyor.

Yeni süreç başlamalı: E-tapu

Gayrimenkul sektöründe artık dijital pazarlama dönemine geçilmesi gerektiğini savunan Adlı, TAKBİS ile tapu dairelerinde yapılması gibi birden fazla gelişmenin yaşandığı öğrenildi. Bunla beraber e-ipotek, e-haciz gibi uygulamalar bulunuyor. İlerleyen zamanlarda e-tapu gibi bir hizmetin geleceği ve tapuya gitmeye gerek kalmadan tapu işlemlerinin yapılabilecek olması gerektiğini dile getirdi.

Gelişen teknoloji ile beraber açıklamalara göre E-Tapu gibi bir hizmet ile tapuya gitmeye gerek kalmadan tapu işlemleri gerçekleşecek, ne kadar güvenli ve ne kadar olumlu bakılır bilemiyoruz. Sizlerin düşüncesi nedir?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz