Tapuya İpotek Nasıl Konulur?

 

Gayrimenkul alımlarında bazı durumlarda tapuya ipotek konulması gerekebilmektedir. Peki, tapuya ipotek nasıl koyulur?

Tapuya İpotek Koyma 

 

Satışı yapılan taşınmazın üzerine ipotek konulmak istenmesi durumunda tapuya hem tapu satış evrakları hem de ipotek koyma evrakları ile aynı anda başvuruda bulunulması gerekmektedir. Tapu devri yapılmadan sadece tapu ipotek işlemlerinin yapılmak istenmesi durumunda ise tapu ipotek koyma evrakları ile tapu dairesine her iki tarafında da başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

İpotek Nedir?

 

Alacağı olan kişilerin bu alacağın tahsili için herhangi bir taşınmazın üzerine teminat koyma işlemine ipotek adı verilmektedir. Genelde 1. Derece kanuni ipotek konulması tercih edilmektedir. İpotek koyma işlemlerinde ipoteğin süresi, miktarı, ipotek derecesi ve ipotek faizi gibi bilgilerin tümüne yer verilerek bunlar işlem esnasında belirtilerek ipotek senedi düzenlenerek gerçekleştirilir.

 

İpotek Belgesi Nedir?

 

Tapu dairesinde yapılan ipotek koyma işlemlerinin ardından bu işlemin resmi olarak gerçekleştirildiğini gösteren belgeye ipotek belgesi adı verilmektedir.

 

Nasıl Tapuya İpotek Konulur?

 

Tapuya ipotek koyma işleminin gerçekleştirilmesi için alacaklı olan kişi, kurum ya da bunların vekaletini alan kişi ile tapu sahibinin birlikte tapu dairesine gerekli tapuya ipotek koyma belgeleri ile başvuruda bulunmaları yeterlidir. İlgili evrakların teslim edilmesinin ardından tapu yetkilisi taraflara işlem hakkında bilgi vererek iradelerinin olup olmadığını sözlü olarak bir kere daha soracak ve ardından tapu sicil kütüğü üzerinden ipotek şerhi koyarak işlemi tamamlayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz