Tapuyu Aldıktan Sonra Yapılan İşlemler Nelerdir?

Tapu dairesinde alıcı ve satıcı tarafın hazır bulunarak tüm gerekli evrakları teslim ederek tapu kütüğüne imza atmaları durumunda tapu devri işlemi gerçekleştirilir. Tapuyu aldıktan sonra süreç işlemeye devam eder. Peki, tapuyu aldıktan sonra yapılan işlemler nelerdir?

Tapuyu Aldıktan Sonra Neler Yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde gayrimenkul alım satım işlemleri tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Tapu devir işlemleri için gerekli belgeler temin edilip teslim edildikten sonra tapu harcı ödemesi yapılır. Tapu harcı dekontunun ibrazı ile taraflar tapu kütüğüne imza atar ve tapu memuru da tapu devir işlemini gerçekleştirir. Satış işleminin tamamlanmasının hemen ardından tapuyu alan kişinin belediyeye gayrimenkul bildirimi işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Gayrimenkul Bildirimi Ne Zaman Yapılır?

Taşınmazın satın alındığı senenin sonuna kadar belediyeye gayrimenkul bildirimi verilmesi zorunludur. Yani 2018 yılında konut satın alan kişi bu taşınmazı Ocak ayında da alsa Aralık ayında da alsa mutlaka bildirimini 2018 yılsonuna kadar yapmalıdır. İlgili taşınmazın emlak vergisi ödemeleri ise bir sonraki yılda başlar. Satın aldığı gayrimenkulü 5 sene içerisinde elden çıkaran kişiler bu satıştan para kazanmaları durumunda değer artış kazancı vergisi verilmesi gerekmektedir. Ancak değer artış kazancı vergisi istisnası uygulanmakta olup istisna tutarı her sene devlet tarafından belirlenerek ilan edilmekte ve bu tutarın altında değer artış kazancı elde eden kişilerden bu veri alınmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz