Tapu Ayırma Masrafı

 

Tek bir parsel olarak tapuya kayıtlı bulunan gayrimenkullerin, birden fazla parsel halinde ayrılmasına ve tapu kütüğüne bu şekilde kaydedilmesine tapu ayırma deniyor.

 

Tapu Ayırma İçin Gereken Belgeler

 

Tapu ayırma işlemi için serbest mühendisler tarafınca düzenlenen ve uygunluğu kadastro müdürlüğü tarafından kontrol edilip, onaylanan bir üst yazıya bağlanmış üç takım dosya içinde değişiklik beyannamesi, kontrol raporu ve ek belgeler gerekiyor.
– Ayrılması istenen gayrimenkulün malikine ait ya da yetkili temsilciye ait nüfus cüzdanı veya pasaportu ile temsil belgesi gerekiyor.
– Tapu senetlerine yapıştırılması dilenirse gayrimenkul malikinin son altı ay içerisinde çekilmiş olduğu vesikalık fotoğrafı gerekiyor.
– Ayrılması istenen gayrimenkulün bulunduğu bölgeye göre belediye encümeni ya da il idare kurulunun olumlu kararı gerekiyor.
– İfraz işleminin gerçekleştirildiği gayrimenkulün niteliğine göre deprem sigortası da talep edilebiliyor.

 

Tapu Ayırma Masrafı 2019

 

2019 yılında tapu ayırma masrafları aşağıda belirtilen oranlarda alınıyor;

a) İfraz işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden binde 11,38 oranında.
b) İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden binde 11,38oranında.
c)Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden binde 4,55 oranında.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz