Tapuyu Üzerine Alma Masrafı Ne Kadar?

 

Tapu işlemleri bilindiği gibi belli bir ödeme ile yapılmakta olup, arsa veya ev gibi satış işlemlerinde tapuyu üzerine alma durumu satış şeklinde gerçekleşmektedir. Tapuyu üzerine alma masrafı ise satılan yani üzerine alınan ev ya da arsanın bedeline göre değişkenlik göstermekte olup, bu bedele bağlı olarak devlet, belli bir oranda sizden para talep etmektedir. Buna göre sizlere ayrıntılı bilgi vermek için öncelikle bu işlemler nasıl yapılıyor konusunda bilgi verirken tapuyu üzerine alma masrafı hakkında da bilgiler paylaşacağız.

 

Tapu Üzerine Nasıl Alınır Masrafları Nelerdir?

 

Tapuyu üzerine almak isteyen bir kişi öncelikle tapu müdürlüğüne giderek gerekli olan evrakları sunmalıdır. Bu evraklar ile birlikte hem alıcı hem de satıcı aynı yerde bulunması gerekmekte olup, daha sonra ise işlemlerin başladığına dair mesaj alır. İşlemlerin yapılmasının ardından ise belli bankalara ödemesi için harç bedelleri mesaj olarak gelir ve anlaşmalı olan bankalara bu bedeller yatırılarak işlemler tamamlanır. Tapuyu üzerine alma masrafı ise satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilerek, işlemler yapılır.

Gerekli Belgeler ise;

  • Tapunun aslı veya fotokopisi
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport, avukat kimliği
  • İşlem yasal temsilci tarafından yapılacak ise vekaleti, vasi ise vasi kararı
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 6×4 ebatında fotoğraf (satıcıdan 1, alıcıdan 2 adet)

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz