Tarihi eserler 7 den 70 e herkesin dikkatini çekmiş ve merak konusu olmuştur. Tarihi eser yapılar ile alakalı yasal kanunlar kapsamında tarihi eser dereceleri nedir? Tarihi eser olarak kabul edilen eserler için restore çalışmaları nedir? İşte kanun ve tarihi eser hakkında detaylar…

Kanun kapsamında Tarihi eserler hakkında yasal düzenlemelerin 1906 yılında “Asarı Antika Nizamname ile ortaya çıktığını belirtelim. Buna ek olarak ise 25 Nisan 1993 yılında ise 1710 sayılı bir yasanın yürürlükten kaldırılması üzerine 23 Temmuz 1998 yılında 2563 sayılı yeni bir kanun çıkarıldı.

Yeni kanun kapsamında tarihi eserler 3 farklı sekmede koruma altına alınmakta. İşte o dereceler;

  1. Dereceli tarihi eserlerin hem içinde hem de dışında korunması gerekli yapılardır.
  2. Dereceli tarihi eserler ise asıl hüviyetini muhafaza etmek ve beraberinde ufak değişikliklere izin verilen yapılardır
  3. Derecede tarihi eser ise tarihi yapı hüviyetinde Anıtlar kurulunun kabul edilebileceği bazı değişikliklerin yapılması mümkün olan yapılar olarak bilinir.

Tüm bunlara ek olarak ise Anıtlar Yüksek Kurulu tarafınca korunması gerekli olan tabii ve kültür varlıklarına ait restorasyon çalışmaları için izin alınabilecek tek yerdir. Ayrıca tarihi evler içinde bazı düzenlemeler yer alıyor.

Bu bakımdan tarihi eserler için 3 farklı derecenin olduğunu öğrenmiş olduk. Bunlara ek olarak ize tarihi eser adı altında sadece define değil, konaklar ve eski birçok yapının da tarihi eser olarak 1-2-3 dereceli kısma girdiklerini belirtelim.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz