Tarihi Ev Satın Almak İsteyenlerin Dikkat Etmeleri Gerekenler Nelerdir?

Eski dönemlerden günümüze kadar gelmeyi başaran, bu süreçte tarihi dokusunu koruyan ve yeni yapılarla bariz biçimde farklılıklarını koruyan evlere tarihi ev adı verilmektedir. Tarihi evlerin satışları mümkün olup ancak satış işlemlerinde Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından izin belgesi alınması şartı bulunmaktadır. Peki, tarihi ev satın almak isteyenlerin dikkat etmeleri gerekenler nelerdir?

Nasıl Tarihi Ev Satın Alınır?

Diğer evlerin tapu satışlarından farklı olarak tarihi evler statüsüne giren evlerden satın almak isteyen kişilerin mutlaka Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından izin belgesi alması gerekmektedir. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlükleri üzerinden alınacak olan izin belgesi ile işlem yapılması gerekir. Yine bu evlerde yapılacak olan basit tadilatlar da dâhil olmak üzere tadilat izinleri oldukça zordur. Yapılacak olan her türlü tadilat işleminde yapının kendisine has olan özelliklerinin korunması gerekirken dış görüntüsünün değiştirilmesine ise asla izin verilmektedir. İzin belgesi alındıktan sonra tapu üzerinden işlemler standart olarak yürütülmektedir.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tarihi ev almak isteyen kişilerin tapu dairesinden ilgili incelemeleri yapmaları çok önemlidir. Yine tarihi yapının sahip olduğu bahçenin büyüklüğü, binanın orijinal hali hakkında bilgi alınması, bu yapıda nelerin değiştirilebileceği, tadilat yapılmaya ihtiyacı olup olmadığı mutlaka incelenmelidir. Özellikle de tadilata muhtaç olan bu tip yapılarda tadilat maliyetlerinin çok daha yüksek olacağı bilinmeli yine tadilat izninin çok zor çıkacağı unutulmamalı, tüm bunlar göz önüne alınıyorsa satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz