Tarım Arazileri İçin “Arazi Bankacılığı” Sistemi Getiriliyor

Yeni Orta Vadeli Program 2018 yılında devreye girecek ve 2020 yılının sonuna kadar devam edecek. Tarım sektörünü ilgilendiren pek çok önemli yeniliğin devreye gireceği yeni program ile beraber Türkiye’nin tarım gücünün yeniden arttırılması ve atıl durumda bekleyen tarım arazilerinin yeniden üretime kazandırılması sağlanacak.

Tarımsal Destekler Büyük Oranda Arttırılacak

Türkiye’nin sahip olduğu kapasiteyi kullanamadığı sektörler arasında yer alan tarım sektörü ile ilgili olarak pek çok yeniliği barındıracak olan Yeni Orta Vadeli Program ile beraber tarımsal destekler büyük oranda arttırılacak. Tarımsal desteklere ek olarak aynı zamanda arazi bankacılığı sisteme hayata geçirilecek. Arazi bankacılığı sistemi sayesinde tarımsal yapıların ıslahı, tarım arazilerinin genişletilmesi ve tarımla uğraştığı halde toprak sahibi olmayan çiftçilerin toprak sahibi olması gibi tarımın önüne açacak pek çok atılım çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirilecek.

Fransa’da İşleyen Sistem Geliştirilecek 

Fransa’da Arazi Geliştirme ve Kırsal Yerleşim Birliği (SAFER) ismi ile uzun süredir yürütülen sistem temel alınacak ve bu sistem geliştirilerek Türkiye’ye getirilecek. Arazi Bankacılığı ile hayata geçirilecek olan sistem bölgesel olarak kurulacak ve tüzel kişiliğe sahip olacak. Birlikler tarım sektöründe faaliyet gösteren tüzel kişiler, üretici örgütler ve meslek kuruluşları tarafından kurulabilecek. Kurulan arazi bankaları tarım arazilerinin satın alınması, bu arazilerin geliştirilmesi ve verimli olarak kullanımı gibi tarımın kalkınmasını sağlayacak faaliyetlere yönelik olarak hizmet verecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz