Türkiye her geçen gün bereketli tarım arazilerini kaybetmeye devam ederken alınan tüm önlemlere rağmen ülkemizde yer alan toplam tarım arazilerinin yüzde 1’i satışa sunulmuş durumd

Tarım Arazileri İmara Açılmaya Devam Ediyor
 
Türkiye her geçen gün bereketli tarım arazilerini kaybetmeye devam ederken alınan tüm önlemlere rağmen ülkemizde yer alan toplam tarım arazilerinin yüzde 1’i satışa sunulmuş durumda. Geriye dönük 15 yıllık zaman dilimi dikkate alındığında ise Türkiye tarım arazilerinin 2 milyon 50 bin dekarlık tarım arazisini kaybetti. Bu alanlar imara açılarak betonlaştırıldı. 

Plansız Kentleşme Tarım Arazilerini Vuruyor 
Son yıllarda kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hız kazanırken alınan tüm önlemlere rağmen bazı bölgelerde plansız kentleşme yayılım gösterirken en çok tarım arazilerini etkiliyor. Tarım arazileri alınan önlemlere rağmen satılmaya devam ederken en fazla tarım arazisinin satışa çıkarıldığı il Yalova olarak öne çıkıyor. Sadece geriye dönük 5 yıllık zaman dilimi içerisinde Yalova toplam yüzde 30 oranında tarım arazisi kaybı yaşadı. Yalova’da yaşanan kayıp büyük boyutlara ulaşırken bu ilimizi İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Bursa gibi iller takip etti. Yine Çanakkale ve Bursa’da tarım arazileri hızla eriyen illerimiz arasında yer alıyor. 
Tarım Merkezleri Koruma Altına Alınmalı
Türkiye’nin en önemli tarım bölgeleri içerisinde yer alan Mersin’de geriye dönük 15 yıllık zaman dilimi içinde 90 bin dekarlık tarım alanı yok olurken Adana’da yaşanan bu kayıp 200 bin dekar olarak kayıtlara geçti. Yine Hatay’da 60 bin dekarlık tarım alanı kaybı meydana geldi.  Yaşanan bu büyük kayıplar telafi edilemez noktalara giderken mutlaka bu kayıpların engellenmesi adına özel korunma önlemleri alınması gerekiyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.