Tarım Arazileri İmara Nasıl Açılır?

 

Tapu kayıtlarında bazı taşınmazlar tarım arazisi olarak kayıt altına alınırken bazı taşınmazlar ise arsa olarak kayıt edilmektedir.

 

Arsa Nedir, Tarım Arazisi Nedir?

 

Belediyelerin sınırları içerisinde bulunan ve üzerine yapı inşa edilmesi uygun olan toprak bütününe arsa adı verilmektedir.
Yapısı tarımsal üretimde kullanıma uygun olan, halen tarımsam üretim için kullanılmaya devam eden ya da bu amaç için kullanıma uygun bulunan veyahut da yapılacak olan ıslah çalışmaları ile bu kullanıma uygun hale getirilebilecek olan toprak bütününe tarım arazisi adı verilmektedir. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü kayıtlarında tarla ya da tarım arazisi olarak kayıt altına alınan taşınmazların imara açılması için öncelikle arsa niteliğinin kazanılması gerekir. Peki, tarım arazileri imara nasıl açılır?

 

Tarım Arazilerinin İmara Açılma Şartları Nelerdir?

 

Tarlanın arsa olarak kayıt değişikliğinin yapılabilmesi için 1/1000 ölçekli imar planının içinde bulunması ve yapılaşmaya uygun bir konumda bulunması gerekmektedir.
Bu sayede tapuda tarla olarak kayıt altına alınan toprak parçasının arsa olarak kaydı değiştirilebilir. Buna ek olarak cins değişikliği işlemi yapılarak ta tarlanın arsa olarak kayıt değişikliğinin yapılması mümkündür. Cins değişikliği yapmak isteyen kişilerin aşağıda gereken belgeleri teslim etmeleri istenmektedir.

•İşleme konu olan gayrimenkulün tapu senedi,
•İşleme konu olan gayrimenkulün maliki veya temsilcisinin fotoğraflı nüfus cüzdanı,
•Gayrimenkulün yapısız iken yapılı hale gelmesinin istendiği durumda; gayrimenkulün cins değişikliği işlemi için yapı kullanma izin belgesi veya işlemin yapılmasında sakınca olmadığına dair Belediye veya Valilik’ten alınması gereken yazı.
•Gayrimenkul sahibinin veya hissedarlarının bir adet vesikalık fotoğrafı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz